ZCC HMX-4R-D4.0-R0.5 KMG5515 Dia 4mm SH 0.1575 LOC 0.3937 OAL1.9685 End Mill Standard Flute Variable Helix Carbide TiAlN Single End Corner Radius0.0197 0.50mm
Part Number: ZCC4440002173 0.157 x 0.157 x 0.394 x 1.969
Description
ZCCT HMX-4R-D4.0-R0.5 KMG5515 Variable Helix End Mill Carbide TiAlN Corner Radius 0.0197 0.50MM Standard Flute Flutes 4 Single End Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape CORNER RADIUS
Cutter Style Carbide Bull Nose Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.9685 50.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1574 4.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.1575 4.00MM
Length Of Cut 0.3937 10.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0197 0.50MM