ZCC 1538SU08C-0670 KDG303 0.2638 Dia Carbide Coolant Drill
Part Number: ZCC4410005536
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.4882 114.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2638 6.70MM
Flute Length 2.5980 65.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.2638 6.70MM