ZCC 1536SU05C-1010 KDG303 0.3976 Dia Carbide Coolant Drill
Part Number: ZCC4410005651
Shipping State
MICHIGAN
Made In USA
NO
Cutter Type
Carbide Drill
Coolant Thru
Thru Coolant
Type Of Tool
Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length
4.6457 118.00MM
Shank/Pilot Dia
0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.3976 10.10MM
Flute Length
2.2050 56.01MM
Dia Deep
5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle
140°
Performance & Capacity
Cut Rating
<48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min
0.3976 10.10MM