ZCC 1536SU05-0560 KDG303 0.2205 Dia Carbide Coolant Drill
Part Number: ZCC4410005497
SKU: 1155232
Call (262) 251-4020 for pricing
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.2283 82.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2205 5.60MM
Flute Length 1.3780 35.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.2205 5.60MM