ZCC 1534SU03C-1675 KDG303 0.6594 Dia Carbide Coolant Drill
Part Number: ZCC4410000528
Sussex Tool and Supply
Call (262) 251-4020 for pricing
Shipping State
MICHIGAN
Made In USA
NO
Cutter Type
Carbide Drill
Coolant Thru
Thru Coolant
Type Of Tool
Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length
4.8425 123.00MM
Shank/Pilot Dia
0.7087 18.00MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.6594 16.75MM
Flute Length
2.0080 51.00MM
Dia Deep
3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle
140°
Performance & Capacity
Cut Rating
<48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min
0.6594 16.75MM