ZCC 1534SU03-0200 KDG303 0.0787 Dia Carbide Coolant Drill
Part Number: ZCC4410005337
SKU: 1155147
Call (262) 251-4020 for pricing
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.4409 62.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.0787 2.00MM
Flute Length 0.5510 14.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.0787 2.00MM