Widia/Kennametal TDS453A09300 SC Drill 9,3mm/.3661/ 8XD
Part Number: WID6328335
Description
WIDIA 6328335 Carbide Dr SC DRILL 9,3MM/.3661/ 8XD Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Overall Length
5.3100 134.87MM
Shank/Pilot Dia
0.3937 10.00MM
Tool Dia
0.3661 9.30MM
Flute Length
3.1500 80.01MM
Cut Dia Min
0.3661 9.30MM