Widia/Kennametal TDS453A09100 SC Drill 9,1mm/.3583/ 8XD
Part Number: WID6328331
Sussex Tool and Supply
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
WIDIA 6328331 Carbide Dr SC DRILL 9,1MM/.3583/ 8XD Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Shipping State
PENNSYLVANIA
Made In USA
NO
Cutter Type
Carbide Drill
Coolant Thru
Thru Coolant
Type Of Tool
Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length
5.3100 134.87MM
Shank/Pilot Dia
0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.3583 9.10MM
Flute Length
3.1500 80.01MM
Dia Deep
8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle
130°
Performance & Capacity
Cut Rating
Stainless
Cut Dia Min
0.3583 9.10MM