Widia/Kennametal TDS411A07600 SC Drill 7,6mm/.2992/ 3XD
Part Number: WID4157872
Description
WIDIA 4157872 Carbide Dr SC DRILL 7,6MM/.2992/ 3XD Carbide As the name suggests, Aluminum Chromium Nitride is a chromium-based coating that was developed in the early part of the 2000’s. Since then, it has been found to be an excellent choice for coating machining tools based on its superior performance in just about every category that matters. This is due in part to the way the chromium atoms interact with the aluminum in the substance, forming a tough layer that gets even stronger as you add more chromium to the mix. The result is a light, silver-grey substance that contains some remarkable properties.
Shipping State
PENNSYLVANIA
Made In USA
NO
Cutter Type
Carbide Drill
Coolant Thru
Thru Coolant
Type Of Tool
Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length
3.1102 79.00MM
Shank/Pilot Dia
0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.2992 7.60MM
Flute Length
1.1420 29.01MM
Geometry & Angles
Included Angle
140°
Performance & Capacity
Cut Rating
Gray Iron, Ductile Iron
Cut Dia Min
0.2992 7.60MM