Widia/Kennametal GT305100 M6-1.00mm Cut Spiral Flute Bottoming 1.0P-2.0P HSSE-Powder Metal TiCN
Part Number: WIDGT305100
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap
M6 × 1.00MM
% of thread
75%
Target drill
—
Drill products available across the % thread range
drills
50%
90%
Closest drill
—
View this drill →
Heads up:
See all drills at
75%
±5%
Description
WIDIA 3954932 M6x1.00MM Cut Spiral Flute Bottoming 1.0P-2.0P HSSE-PM TiCN 6H Metric Steel Titanium Carbo-Nitride (TiCN) has the highest lubricitiy of all the TiN coatings - making it an excellent choice as a dry film lubricant where improved hardness and wear resistance beyond standard Calico TiN is needed. TiCN is normally applied to steels, hardened steel, and stainless steel materials. TiCN is an excellent coating when working against bronze, brass and plastic, therefore, it a good choice for stamping, punching, and forming. Can be stripped and recoated.
Shipping State
Ohio
Made In USA
NO
Cutter Type
Tapping
Coolant Thru
Non Coolant
Type Of Tool
Tap
Length Type
STANDARD
Thread Type
METRIC
Flute Direction
RIGHT
Tap Style
Cut Spiral Flute
Tap Type
Bottoming
Tap Chamfer
1.0P-2.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length
3.1560 80.16MM
Shank/Pilot Dia
0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts
3
Thread Pitch
1.00MM
Thread Size
M6
Tap Drill Range
0.1953 4.96MM - 0.2055 5.22MM