Tungaloy TIDU0984F1250-1.5 0.984" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723454 ISO: TIDU0984F1250-1.5
Description
TUNGALOY TUN6723454 Indexable Drill Dia1.2500 0.9843 25.00MM - 63/64Cutter Dia Flute Length 1.6550 42.04MM Steel
Shipping State
ILLINOIS
Thru Coolant
Type Of Tool
Drill
Drill Type
Indexable Drill
Type Indexable Drill
Single Insert
Multi Spindle
Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length
5.3940 137.01MM
Shank/Pilot Dia
1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length
1.6550 42.04MM
Dia Deep
1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle
136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min
0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max
1.0200 25.91MM