Tungaloy TIDU0827F1000-3 0.827" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723439 ISO: TIDU0827F1000-3
Description
TUNGALOY TUN6723439 Indexable Drill Dia1.0000 0.8268 21.00MM Cutter Dia Flute Length 2.6310 66.83MM Steel
Shipping State
ILLINOIS
Thru Coolant
Type Of Tool
Drill
Drill Type
Indexable Drill
Type Indexable Drill
Single Insert
Multi Spindle
Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length
5.9920 152.20MM
Shank/Pilot Dia
1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.8268 21.00MM
Flute Length
2.6310 66.83MM
Dia Deep
3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle
136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min
0.8268 21.00MM
Cut Dia Max
0.8620 21.89MM