Tungaloy TID250F32-1.5 25mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723430 ISO: TID250F32-1.5
Description
TUNGALOY TUN6723430 Indexable Drill Dia1.2598 0.9843 25.00MM - 63/64Cutter Dia Flute Length 1.6930 43.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.3937 137.00MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 1.6930 43.00MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0197 25.90MM