Tungaloy TID240F32-3 24mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723427 ISO: TID240F32-3
Description
TUNGALOY TUN6723427 Indexable Drill Dia1.2598 0.9449 24.00MM Cutter Dia Flute Length 2.9920 76.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6890 169.90MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 2.9920 76.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9803 24.90MM