Tungaloy TID190R20-8 19mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6778769 ISO: TID190R20-8
Description
TUNGALOY TUN6778769 Indexable Drill Dia0.7874 0.7480 19.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.1535 257.90MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7835 19.90MM