Tungaloy TID180F25-8 18mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6862676 ISO: TID180F25-8
Description
TUNGALOY TUN6862676 Indexable Drill Dia0.9843 0.7087 18.00MM Cutter Dia Flute Length 5.7870 146.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.9961 228.50MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 5.7870 146.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7441 18.90MM