Tungaloy TID170F20-8 17mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6862672 ISO: TID170F20-8
Description
TUNGALOY TUN6862672 Indexable Drill Dia0.7874 0.6692 17.00MM Cutter Dia Flute Length 5.4720 138.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.3819 212.90MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 5.4720 138.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7047 17.90MM