Tungaloy TID135R14-8 13.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6784632 ISO: TID135R14-8
Description
TUNGALOY TUN6784632 Indexable Drill Dia0.5512 0.5315 13.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.7559 197.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5472 13.90MM