Tungaloy TID125R14-8 12.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6784630 ISO: TID125R14-8
Description
TUNGALOY TUN6784630 Indexable Drill Dia0.5512 0.4921 12.50MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.3583 186.90MM
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5079 12.90MM