Tungaloy TECK080H4M-16W08CF-R04C GH730 Dia 8mm SH 0.3150 LOC 0.6299 OAL2.4803 End Mill Standard Flute Variable Helix Carbide TiCNo Single End Corner Radius0.0157 0.40mm TUNG MEISTER
Part Number: TUN5668355 0.315 x 0.315 x 0.630 x 2.480
SKU: 1189836
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
TUNGALOY TECK080H4M-16W08CF-R04C GH730 Variable Helix End Mill Carbide TiCNO Corner Radius 0.0157 0.40MM Standard Flute Flutes 4 Single End TUNG MEISTER Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape CORNER RADIUS
Cutter Style Carbide Bull Nose Finisher
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.4803 63.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Length Of Cut 0.6300 16.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0157 0.40MM