Tungaloy TECCS060E3-07W06-57 AH725 Dia 6mm SH 0.2362 LOC 0.2756 OAL2.2441 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End 45.0° Chamfer TUNG MEISTER
Part Number: TUN5620534 0.236 x 0.236 x 0.276 x 2.244
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Corner Chamfer
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.2441 57.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Length Of Cut 0.2756 7.00MM