Tungaloy TECC030A2-10C03-38 AH725 Dia 3mm SH 0.1181 LOC 0.3937 OAL1.4961 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End 45.0° Chamfer TUNG MEISTER
Part Number: TUN5620311 0.118 x 0.118 x 0.394 x 1.496
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool End Mill
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Corner Chamfer
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.4961 38.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1181 3.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1181 3.00MM
Length Of Cut 0.3937 10.00MM