Tungaloy TECA060B2-16C06-57 KS15F Dia 6mm SH 0.2362 LOC 0.6299 OAL2.2441 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide Uncoated Single End Square TUNG MEISTER
Part Number: TUN5620753 0.236 x 0.236 x 0.630 x 2.244
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.2441 57.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Length Of Cut 0.6300 16.00MM