Tungaloy TECA050B2-14C06-57 KS15F Dia 5mm SH 0.2362 LOC 0.5510 OAL2.2441 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide Uncoated Single End Square TUNG MEISTER
Part Number: TUN5620752 0.197 x 0.236 x 0.551 x 2.244
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.2441 57.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1969 5.00MM
Length Of Cut 0.5510 14.00MM