Tungaloy TEC100B3-11W10-66 AH725 Dia 10mm SH 0.3937 LOC 0.4331 OAL2.5984 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651172 0.394 x 0.394 x 0.433 x 2.598
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.5984 66.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Length Of Cut 0.4331 11.00MM