Tungaloy TEC090A3-11W10-E48 AH725 Dia 9mm SH 0.3937 LOC 0.4331 OAL1.8898 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651144 0.354 x 0.394 x 0.433 x 1.890
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.8898 48.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.3543 9.00MM
Length Of Cut 0.4331 11.00MM