Tungaloy TEC080H4M-16C08CF-E63 AH725 Dia 8mm SH 0.3150 LOC 0.6299 OAL2.4803 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End 45.0° Chamfer TUNG MEISTER
Part Number: TUN5667909 0.315 x 0.315 x 0.630 x 2.480
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Corner Chamfer
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.4803 63.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Length Of Cut 0.6300 16.00MM