Tungaloy TEC080E4L-18/26C08CFS63 AH725 Dia 8mm SH 0.3150 LOC 0.7087 OAL2.4803 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5696076 0.315 x 0.315 x 0.709 x 2.480
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.4803 63.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Length Of Cut 0.7087 18.00MM