Tungaloy TEC060H4L-12/20C6CF-R02 AH725 Dia 6mm SH 0.2362 LOC 0.4724 OAL2.2441 End Mill Standard Flute Variable Helix Carbide TiAlN Single End Corner Radius0.0079 0.20mm TUNG MEISTER
Part Number: TUN5623000 0.236 x 0.236 x 0.472 x 2.244
SKU: 1189611
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
TUNGALOY TEC060H4L-12/20C6CF-R02 AH725 Variable Helix End Mill Carbide TiAlN Corner Radius 0.0079 0.20MM Standard Flute Flutes 4 Single End TUNG MEISTER Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape CORNER RADIUS
Cutter Style Carbide Bull Nose Finisher
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.2441 57.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Length Of Cut 0.4724 12.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0079 0.20MM