Tungaloy TEC060E3-08C06-E39 AH725 Dia 6mm SH 0.2362 LOC 0.3150 OAL1.5354 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651138 0.236 x 0.236 x 0.315 x 1.535
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Cutter Style Carbide Finisher
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.5354 39.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Length Of Cut 0.3150 8.00MM