Tungaloy TEC060B3-07W06-54 AH725 Dia 6mm SH 0.2362 LOC 0.2756 OAL2.1260 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651168 0.236 x 0.236 x 0.276 x 2.126
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Cutter Style Carbide Finisher
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.1260 54.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Length Of Cut 0.2756 7.00MM