Tungaloy TEC060A2-16C06-E50 AH725 Dia 6mm SH 0.2362 LOC 0.6299 OAL1.9685 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651025 0.236 x 0.236 x 0.630 x 1.969
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Cutter Style Carbide Finisher
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.9685 50.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Length Of Cut 0.6300 16.00MM