Tungaloy TEC055A2-16C055-E50 AH725 Dia 5.50mm SH 0.2165 LOC 0.6299 OAL1.968 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651093 0.217 x 0.217 x 0.630 x 1.969
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.9685 50.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2165 5.50MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2165 5.50MM
Length Of Cut 0.6300 16.00MM