Tungaloy TEC050E3-14C05-E50 AH725 Dia 5mm SH 0.1969 LOC 0.5510 OAL1.9685 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651035 0.197 x 0.197 x 0.551 x 1.969
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.9685 50.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1969 5.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.1969 5.00MM
Length Of Cut 0.5510 14.00MM