Tungaloy TEC050A2-06W06-E54 AH725 Dia 5mm SH 0.2362 LOC 0.2362 OAL2.1260 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651101 0.197 x 0.236 x 0.236 x 2.126
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Cutter Style Carbide Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.1260 54.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1969 5.00MM
Length Of Cut 0.2362 6.00MM