Tungaloy TEC045A3-08W06-E38 AH725 Dia 4.50mm SH 0.2362 LOC 0.3150 OAL1.496 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651134 0.177 x 0.236 x 0.315 x 1.496
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.4961 38.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.1772 4.50MM
Length Of Cut 0.3150 8.00MM