Tungaloy TEC040E3-07C06-E39 AH725 Dia 4mm SH 0.2362 LOC 0.2756 OAL1.5354 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651133 0.157 x 0.236 x 0.276 x 1.535
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.5354 39.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.1575 4.00MM
Length Of Cut 0.2756 7.00MM