Tungaloy TEC040A4-11C06-50 AH750 Dia 4mm SH 0.2362 LOC 0.4331 OAL1.9685 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5650922 0.157 x 0.236 x 0.433 x 1.969
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.9685 50.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.1575 4.00MM
Length Of Cut 0.4331 11.00MM