Tungaloy TEC040A2-12C04-E50 AH725 Dia 4mm SH 0.1575 LOC 0.4724 OAL1.9685 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5667675 0.157 x 0.157 x 0.472 x 1.969
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Cutter Style Carbide Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.9685 50.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1574 4.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1575 4.00MM
Length Of Cut 0.4724 12.00MM