Tungaloy TEC030A4-12C03-E38 AH725 Dia 3mm SH 0.1181 LOC 0.4724 OAL1.4961 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651077 0.118 x 0.118 x 0.472 x 1.496
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool End Mill
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Cutter Style Carbide Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.4961 38.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1181 3.00MM
Flutes/Inserts 4
Tool Dia 0.1181 3.00MM
Length Of Cut 0.4724 12.00MM