Tungaloy TEC020A2-08C02-E32 AH725 Dia 2mm SH 0.0787 LOC 0.3150 OAL1.2598 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Square Sharp TUNG MEISTER
Part Number: TUN5651088 0.079 x 0.079 x 0.315 x 1.260
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool End Mill
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Square
Cutter Style Carbide Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.2600 32.00MM
Shank/Pilot Dia 0.0787 2.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.0787 2.00MM
Length Of Cut 0.3150 8.00MM