Tungaloy TEB040A2-08/10/1.5C06M90 AH750 Dia 4mm SH 0.2362 LOC 0.3150 OAL3.5433 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Ball NoseBall TUNG MEISTER
Part Number: TUN5650033 0.157 x 0.236 x 0.315 x 3.543
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
Inch/Metric Metric
Center Cutting Non Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5433 90.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1575 4.00MM
Length Of Cut 0.3150 8.00MM