Tungaloy TEB020A2-030/20C4M55 AH750 Dia 2mm SH 0.1575 LOC 0.1181 OAL2.1654 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Ball NoseBall TUNG MEISTER
Part Number: TUN5650333 0.079 x 0.157 x 0.118 x 2.165
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type Standard / With Neck
End Of Tool Shape Ball Nose
Cutter Style Carbide Ball Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.1654 55.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1574 4.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.0787 2.00MM
Length Of Cut 0.1181 3.00MM