Tungaloy TEB015A2-023/06C4M45 AH750 Dia 1.50mm SH 0.1575 LOC 0.0906 OAL1.771 End Mill Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Ball NoseBall TUNG MEISTER
Part Number: TUN5650312 0.059 x 0.157 x 0.091 x 1.772
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type Standard / With Neck
End Of Tool Shape Ball Nose
Cutter Style Carbide Ball Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.7717 45.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1574 4.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.0591 1.50MM
Length Of Cut 0.0906 2.30MM