Tungaloy SLJ0300L0600NA G2F 0.1181" Brazed GunDrills
Part Number: TUN6990903 ISO: SLJ0300L0600NA G2F
SKU: 1131999
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
TUNGALOY TUN6990903 Gun Drill Weldon 0.5000 Uncoated 0.1181 3.00MM Cutter Dia Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Gun Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Gun Drill Component Brazed Heads
Dimensions & Sizing
Overall Length 23.6220 600.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.1181 3.00MM
Flute Length 20.6690 524.99MM
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.1181 3.00MM