Tungaloy DSXU2813F03 0.2813" GigaJetDrill Series with Coolant hole, L/D=3
Part Number: TUN6828657 ISO: DSXU2813F03
Description
TUNGALOY TUN6828657 Carbide Drill Cylindrical 0.2810 TiAlN 0.2810 7.14MM - 9/32 - KCutter Dia 3.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6200 91.95MM
Shank/Pilot Dia 0.2810 7.14MM - 9/32 - K
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2810 7.14MM - K
Flute Length 1.5000 38.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Cut Dia Min 0.2810 7.14MM - 9/32 - K