Tungaloy DSXU2031F05 0.2031" GigaJetDrill Series with Coolant hole, L/D=5
Part Number: TUN6844579 ISO: DSXU2031F05
Description
TUNGALOY TUN6844579 Carbide Drill Cylindrical 0.2031 TiAlN 0.2031 5.16MM - 13/64Cutter Dia 5.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7800 96.01MM
Shank/Pilot Dia 0.2031 5.16MM - 13/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2031 5.16MM - 13/64
Flute Length 1.7300 43.94MM
Dia Deep 5.0x Dia
Cut Dia Min 0.2031 5.16MM - 13/64