Tungaloy DSX0720F03 7.2 mm GigaJetDrill Series with Coolant hole, L/D=3, dia=3.0 - 20.0mm
Part Number: TUN6818813 ISO: DSX0720F03
Description
TUNGALOY TUN6818813 Carbide Drill Cylindrical 0.3150 TiAlN 0.2835 7.20MM Cutter Dia 3.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6220 92.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2835 7.20MM
Flute Length 1.4960 38.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Cut Dia Min 0.2835 7.20MM