Tungaloy DSX0710F05 7.1 mm GigaJetDrill Series with Coolant hole, L/D=5, dia=3.0 - 20.0mm
Part Number: TUN6818812 ISO: DSX0710F05
Description
TUNGALOY TUN6818812 Carbide Drill Cylindrical 0.3150 TiAlN 0.2795 7.10MM Cutter Dia 5.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.4882 114.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2795 7.10MM
Flute Length 2.3620 59.99MM
Dia Deep 5.0x Dia
Cut Dia Min 0.2795 7.10MM