Tungaloy DSX0670F03 6.7 mm GigaJetDrill Series with Coolant hole, L/D=3, dia=3.0 - 20.0mm
Part Number: TUN6818802 ISO: DSX0670F03
Description
TUNGALOY TUN6818802 Carbide Drill Cylindrical 0.2756 TiAlN 0.2638 6.70MM Cutter Dia 3.0XD Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.4646 88.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2756 7.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2638 6.70MM
Flute Length 1.3780 35.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Cut Dia Min 0.2638 6.70MM